Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
20.07.2013 10:25 - Крепост Божия
Автор: monarchist Категория: Политика   
Прочетен: 1621 Коментари: 0 Гласове:
1



     На днешния ден, 20 юли, Светата Църква  чествува  паметта на един от най- великите Старозаветни пророци – Св.Илия. Ето какво ни разкриват свещените Библейски текстове за пламенния Божий угодник /3 Царств.16::29; гл.17-21 ; 4 Царств.1,2 и 3/:

      Св.пророк Илия живее при управлението на израилския цар Ахав. Пророкът произхожда от свещеническия Ааронов род. Според запазено предание, баща му получава странно видение за него: той вижда, че благообразни мъже беседват с детето, повиват го с огън и го кърмят с огнен пламък. Разтревожен, бащата веднага разказва видението си на свещениците. Отговорът им разкрива небесното послание: “Не бой се от видението! На детето ще почива Божията благодат; словото му ще бъде като огън, силно и действено; животът му – угоден Богу; и ще съди той Израиля с меч и огън ”. Самото име Илия напълно съответствува на предреченото, защото означава  Крепост Божия“.

image

    
    Под влиянието на околните езически народи, израилският цар Ахав и неговата съпруга Иезавел се връщат към езичеството, и отстъпвайки от Единия Бог, започват да се покланят на Ваал – богът на слънцето. Различните близкоизточни народи го наричат и с други имена. Така, филистимците го назовават Ваал-Зевул /или Велзевул/, бог на мухите. Той е считан още за бог на клетвата и договорите /Ваал-Верит/, а също и на войната /Ваал-Тегор/. Служението на Ваал се извършва на хълмове или планини, където са строени и неговите капища. Наравно с него е почитана и Астарта  /Ищар или Ашера /, богиня на небето /Иерем.7:18/ и луната, войната и лова. За разлика от служението на истинния Бог, Творецът на всичко видимо и невидимо, което изисква духовна борба, добродетелност, молитви и пост, служението на идолите е съпроводено само с удовлетворяването на най-низките страсти, и често е съпроводено с човешки жертвоприношения. Поклонението на идолите потъпква Божия образ и подобие, заложени в човека, и го свързва със света на демоните и злото.

     Изпълнен с Дух Божий, Св.пророк Илия смело изобличава отстъплението на Ахав, и призовава Божието наказание над него и последвалия го народ: ”Заради греховете ти от днес няма да има дъжд, ни роса, докато аз не помоля Господа за това!” Вместо да се разкаят и смирят, владетелят и неговата жена се опитват да убият Божия пратеник. Думите на Св.Илия се сбъдват – настъпва невиждана суша, от която пък в целия Израил настава глад. В това трудно време Бог изпраща Своя угодник в Сарепта Сидонска, където той преживява в дома на една скромна вдовица. През целия период на сушата и глада, по думите на пророка брашното и маслиновото масло в този дом не свършват. Особеното Божие благоволение над него и силата на сърдечната му молитва се проявяват в един необикновен случай. Синът на вдовицата неочаквано заболява и умира. Св.Илия, след горещи молитви към Господ Бог вдъхва живот на детето и то оживява. Според преданието, възкресеното момче е бъдещият пророк Иона.

    Наложеното Божие наказание, изречено от Светия пророк, продължава три години и половина. Преживели много скръб и лишения през времето на сушата и глада, много израилтяни се отричат от идолопоклонството и се обръщат в сърцата си към истинния Бог на отците им. Затова Господ заповядва на избраника Си да отиде при Ахав и да възвести прекратяването на наказанието. Когато царят гневно посреща Светия пророк, когото обвинява за тежкото поражение на страната, Св. Илия спокойно отговаря: “Не аз смущавам Израиля, а ти и бащиният ти дом, понеже презряхте Господните заповеди и вървите по Вааловци. Заповядай на тоя народ да се събере на планината Кармил и нека дойдат там и пророците и жреците на Ваал, за да узнаят истинния Бог“.  Царят изпълнява казаното от Св.Илия и скоро множество народ, и жреците на езическия идол се събират на планината Кармил. Към всички събрали се, пророкът се обръща с думите: ”Още ли ще куцате на две колена? Ако Господ е Бог, вървете след Него! Ако ли Ваал – вървете след него! Нека жреците приготвят жертва за Ваал, а аз ще приготвя жертва на Бога! И оногова ще признаем за истински Бог, който ще прати огън на жертвеника.”

        Лъжепророците приготвят своята жертва и започват да се молят на своя идол да изпрати огън върху жертвеника. Въпреки целодневните им молитви и всякакви магически действия всичко се оказва напразно. Вечерта, когато вече всички се убеждават в безсилието на Вааловите жреци, Св.Илия се обръща към тях: “Сега, дайте на мене да приготвя моето жертвоприношение!” Той взема 12 камъни, по числото на 12-те Израилеви племена /колена/ и изгражда  от тях жертвеник. Около него пророкът прави окоп, след което поставя закланото жертвено теле върху дървата на жертвеника. “Сега – обръща се той към народа – донесете вода и я излейте върху жертвата.”Това се прави трикратно, като дори целият окоп около жертвеника се изпълва с вода. Тогава Светият пророк отправя гореща молитва към Бога. Веднага след молитвата, върху жертвеника пада огън и запалва не само жертвата, но и дърветата, камъните и дори водата в окопа. Виждайки чудото, народът пада на земята и изповядва истинния и единия Бог, а Божият избраник се изкачва на върха на планината и дълго се моли, докато над изсъхналата земя започва да се излива проливен дъжд.

      Въпреки чудесата,  жестокосърдечието на Иезавел, а и на много други, не се сломява. Затова, пророкът се отправя към пустинята, където скърбейки за човешката злоба и отстъпването от Бога, се моли на Господ да прибере душата му, но Ангел Господен насочва стъпките му към планината Хорив. След 40 дни в път, молитви и пост, Св.Илия достига мястото и се заселва в една пещера. Именно тук той  чува гласа Господен, Който го пита: ”Защо си тук, Илия?” Пророкът отговаря: “Пламнах от ревност за Господа Бога Саваота, защото Израилевите синове оставиха Твоя завет . Гласът Господен казва на пророка, че на другия ден, на планината, Бог ще мине покрай него.

     Св.Илия изпълнява заръката и остава в очакване на Божието явяване. Изведнъж се издига страшен вихър, който разтриса планината и събаря каменни скали. Но, Господ не е в този бурен вятър. Последва силен земетръс, но и в него Господ не се явява. Огромни светкавици раздират небето, но и в тях не е Господ. И в пламналия огън Бог го няма. Най-после повява лъх от тих ветрец, и в него се явява Божието присъствие. Господ утешава своя избраник и му открива, че не целият израилев народ е отстъпил от Него, но Той има 7000 тайни Свои раби, които не са прегъвали колене пред идолите. Заедно с това, Бог възвестява на пророка предстоящата наскоро гибел на Ахав и Иезавел и на целия им дом, и му заповядва да помаже за цар на Израиля един достоен мъж – Ииуй, а Елисей да помаже за пророк. С това Сам Бог, за пореден път утвърждава помазанието като тайнство, чрез което на царете и пророците, както и на свещенството, се преподава Божията благодат. При помазанието Светия Дух невидимо възвисява Божиите избраници над останалите хора, и ги прави представители  на Божията власт над хората.

     Когато настъпва времето, светият пророк е взет жив от Силата Божия, която се явява във вид на огнена колесница.  За него е предречено, че ще се яви отново на земята преди Второто пришествие на Господ Иисус Христос, за да даде на хората последна възможност за покаяние. Едва тогава той ще намери смъртта си - от меча на антихриста, но ще възсияе с още по-голяма слава, защото към пророчеството ще прибави и светлия мъченически венец.    

           

 



Тагове:   християнство,


Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: monarchist
Категория: Политика
Прочетен: 821859
Постинги: 398
Коментари: 107
Гласове: 1181
Блогрол
1. За вярата
2. Българският Царски дом
3. Християн-Консервативен съюз
4. Crown.BG
5. Монархическа Европа в кадри от миналото и днес
6. Испанският Кралски дом
7. Руският Императорски дом
8. "Алманах на Гота"
9. Френският Кралски дом
10. Кралският дом на Великобритания
11. Белгийският Кралски дом
12. Кралският дом на Гърция
13. Кайзеровият дом в Германия
14. Кралският дом на Сърбия
15. Кралският дом на Румъния
16. Други Монархически домовe
17. Монархическото наследство: Кралските резиденции в Европа
18. Монархическото наследство: Версай
19. Монархическото наследство: Евксиноград /видео/
20. Монархически организации
21. The International Commission on Nobility and Royalty
22. Български владетелски гербове
23. " Хералдика "
24. Институции : БАН
25. Институции : Държавен Архив
26. Институции : Народна Библиотека "Св.Св.Кирил и Методий"
27. Национален Военноисторически музей
28. Национален Природнонаучен музей
29. Национална Художествена галерия