Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.10.2014 00:16 - Света Гора (Атон) Накратко за манастира Есфигмен, от Pravoslavieto.com
Автор: grigorsimov Категория: Политика   
Прочетен: 2137 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Манастирът Есфигмен е една от най-старите атонски обители. Намира се на морския бряг в североизточната част на Света Гора в неголяма долина между две възвишения.

От манастира Есфигмен до Хилендарския манастир разстоянието е по-малко от един час, до Ватопедския манастир - около три-четири часа, а до Карея - около пет часа.

image



image


Според някои извори манастирът Есфигмен е основан през V век от св. благоверната Пулхерия - сестра на византийския император Теодосий II, на мястото на старо езическо селище. Първите писмени следи (актове), обаче, датират от началото на XI век.

В пещера близо до манастира през края на X век се подвизавал и приел монашески постриг основателят на руското монашество, св. преподобни Антоний Киевски, основател на Киево-Печорската Лавра. (На нейно място днес е издигната прекрасна църква в чест на св. Антоний Киево–Печорски).

Игумен на Есфигмен е бил Св. Григорий Палама през краткото време, в което напуска скита Св. Сава (1335-1336 г.).

Манастирът е страдал много от пожари и от набезите на варвари, и непрекъснато е бил възстановяван. Сарацини, латини и пирати са го разграбвали и опустошавали многократно. Най-големи щети, обаче, е нанесъл опустошителен пожар през 1533 година. През първата половина на XVI в. манастирът отново запустял, и бил обновен отново едва през 1705 година.

Към края на XVIII в. манастирът е бил на ръба на пропастта, но с помощта на касандрийския епископ Игнатий бил отново уреден като общежителен манастир. Монасите от Есфигмен са отказвали да сътрудничат с отоманските завоеватели и са играли активна роля по време на освободителните войни на гръцкия народ от турско робство. До края на XIX в. броят на братята в него били около сто.

 

image
Вътрешният двор на манастира Есфигмен днес. ©
kotlovka.ru

 

Въпреки, че манастирът е древен, днешните му сгради са построени главно през първата половина на XIX век. Манастирските стени обграждат голям двор, в средата на който е главната манастирска черква.

imageСъборната църква в Есфигмен е построена в началото на XIX век и през 1811 г. е осветена в чест на Светото Възнесение Господне. Храмът е просторен и величествен със своите осем кубета.

Украсата на храма продължила до 1841 г. и в нея взели няколко иконописци. В храма е изобразен в пълен ръст и Св. Иван Рилски.

Иконостасът на католикона, изработен от дърво със златно покритие, съдържа сцени от Стария и Новия Завет и се смята за един от най-забележителните късновизантийски иконостаси в Света Гора.

Манастирската трапезария е най-старата сграда в манастира. Тя е правоъгълна по форма, полусамостоятелна сграда в западното крило срещу католикона. Стенописите от XV-XVI век в нея са все още запазени, макар силно повредени от огньовете на отоманските войници, настанили се в нея по време на гръцкото освободително движение.

В манастирския комплекс и извън него има също няколко параклиса, посветени на Успение Богородично, на св. Архангели, на Св. Григорий Палама, Свв. равноапостоли Константин и Елена, Св. свещеномъченик Антим Никомидийски, Св. Генадий Константинополски, св. преподобни Нил Светогорски и на ученика на св. Йоан Златоуст - Св. Нил Синайски (V век).

Манастирът Есфигмен има много реликви в съкровищницата си. Сред тях е частица от Живототворящото Дърво на Кръста Господен, кръстове, икони и много свети мощи (на св. ап. Яков Алфеев, св. Партений Лампсакийски, св. Мария Магдалина, Св. Атанасий Константинополски, св. Яков Персианец, св. Йоан Златоуст, св. великомъченици Варвара и Ефтимия, св. мъченица Марина, св. мъченици Пантелеймон и Меркурий, св. Стефан Архидякон, св. свещеномъченик Пантелеймон, св. преподобномъченик Агатангел Нови и др.).

В богатата манастирска библиотека се пазят 372 ръкописа (от тях 75 пергаментови) и 2000 печатни книги. Други 6000 книги са подредени в странично крило на манастира.

imageЕсфигменските монаси днес не са в общение с другите Светогорски манастири, а с гръцки старостилни църкви. Те признават Вселенския Патриархат като институция (под чиято юрисдикция е Св. Гора), но не приемат линията, следвана от патриарсите от по-ново време, църковно-политически и догматически.

След замяната на Юлианския календар с "католическия" Григориански календар през 1924 г., те престават да поменават Константинополския патриарх в молитвите си, ведно с останалите монаси на Св. Гора. Вследствие на редица компромиси, манастирът Есфигмен остава единствен защитник на стария стил и ярък изобличител на икуменизма на вселенските патриарси.

Протестът на монасите ескалира след двустранното снемане на анатемите от XI в. от патриарх Атинагорас и папа Павел VI през 1965 г., и последвалите забранени от Църквата съмолитвания с католиците. Първоначално Свещеният Киносис (органът на монашеско самоуправление в Света Гора) решава, че всеки от манастирите е свободен сам да избира реакцията си по отношение снемането на анатемата от еретиците. Не след дълго, обаче, под давлението на патриарх Деметриос, Св. Кинотис изключва представителите на Есфигмен от заседанията си, а в следващата  1974 г., изолира Есфигмен като прекъсва пощенските му и др. комуникации, снема игумена му и нарежда на монасите да напуснат Св. Гора - на което цялото братство не се подчиняват.

След 1999 г. натискът върху есфигменските монаси се засилва, и през 2002 г. патриарх Вартоломей I ги обявява за разколници. На основание на констуционно утвърдената забрана разколници да пребивават в Св. Гора, съдебната власт изисква от монасите да напуснат манастира, но под девиза "Православие или смърт!", те отказват. Оттогава манастирът е подложен на строго ембарго по суша и море.

През 2005 г. е създадена нова община от монаси, лоялни към ръководството на Света Гора и Цариградската патриаршия, на която е дадено юридическо право да владее манастира. Година по-късно те атакуват представителството на Есфигмен в Карея, като при самоотбраната няколко монаси са тежко ранени. Московската патриаршия призова Вселенския патриарх Вартоломей "да не прибягва до безсмислени акции и да не използва сила" срещу монасите от Есфигмен.

Есфигменските монаси все още нямат свои представители в институциите на Св. Гора; диалогът все още не е възстановен и забраната на доставка на храни, лекарства, гориво и др. продължава и до днес, виж Esphigmenou.com. image

Есфигменското монашеско братство е най-бедното в Света Гора, но все още отказва помощи от Европейския съюз на стойност милиарди евро, за да запази независимостта си от съюза в бъдеще.

Pravoslavieto.com




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: grigorsimov
Категория: Политика
Прочетен: 28358380
Постинги: 4299
Коментари: 7559
Гласове: 8247
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930