Постинг
29.01.2011 19:38 -
Голямобуковски манастир Животоприемен източник, в Странджа. Автор: justivan
Автор: grigorsimov
Категория: Политика
Прочетен: 5433 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 29.01.2011 19:45
Прочетен: 5433 Коментари: 1 Гласове:
1
Последна промяна: 29.01.2011 19:45
Здравейте
След известно прекъсване пак съм тук и ви предлагам да се разходим до Голямобуковският манастир.
Той се намира в чудната Странджа планина далече от динамичният и забързан градски живот, сгушен в силната прегръдка на ширещата се до където поглед стига гора.
На няколко километра от село Голямо Буково, до него се стига по горски път, който на места е доста стръмен и осеян със едър чакъл от син камък. При по внимателно и бавно шофиране няма проблем с пристигането до целта.
А именно :

Стопанинът на манастира е отец Евтимий. Добър човек, който се е отдал на идеята да възстанови това изоставено през годините място.
Ето снимки от двора на манастира и сградите които се намират там






Във вътрешната част на двора се намира и църквата на манастира


под която извира чудодеен извор с лековита вода

Една от трите камбани

Вътре в църквата



На излизане ни изпраща пазачът на манастира

Мястото на което се намира самият манастир е особенно и с това, че има много силно геомагнитно поле и измерванията с компас показват грешка от 17 градуса. (ако не ме лъже паметта)
Като заключение мога да кажа, че всичко това си заслужава да бъде видяно на живо.
Въпреки отдалечеността и не до там добрият път. Заслужава си да се чуе разказът на отец Евтимий за създаването на манастира и историята му в днешни дни, както и да се опита от лековитата вода.
Аз бях там, чух историята и опитах водата. А вие искате ли?

Последната снимка е над село Факия
:-)
..............
Г.С: Името на село Факия, може би произлиза от Бачия, произнесено и записано на гръцки.
А "бачия" означава - място където летно време се доят овцете и се прави сирене.
След известно прекъсване пак съм тук и ви предлагам да се разходим до Голямобуковският манастир.
Той се намира в чудната Странджа планина далече от динамичният и забързан градски живот, сгушен в силната прегръдка на ширещата се до където поглед стига гора.
На няколко километра от село Голямо Буково, до него се стига по горски път, който на места е доста стръмен и осеян със едър чакъл от син камък. При по внимателно и бавно шофиране няма проблем с пристигането до целта.
А именно :
Стопанинът на манастира е отец Евтимий. Добър човек, който се е отдал на идеята да възстанови това изоставено през годините място.
Ето снимки от двора на манастира и сградите които се намират там
Във вътрешната част на двора се намира и църквата на манастира
под която извира чудодеен извор с лековита вода
Една от трите камбани
Вътре в църквата
На излизане ни изпраща пазачът на манастира
Мястото на което се намира самият манастир е особенно и с това, че има много силно геомагнитно поле и измерванията с компас показват грешка от 17 градуса. (ако не ме лъже паметта)
Като заключение мога да кажа, че всичко това си заслужава да бъде видяно на живо.
Въпреки отдалечеността и не до там добрият път. Заслужава си да се чуе разказът на отец Евтимий за създаването на манастира и историята му в днешни дни, както и да се опита от лековитата вода.
Аз бях там, чух историята и опитах водата. А вие искате ли?
Последната снимка е над село Факия
:-)
..............
Г.С: Името на село Факия, може би произлиза от Бачия, произнесено и записано на гръцки.
А "бачия" означава - място където летно време се доят овцете и се прави сирене.
1.
анонимен -
Диво и загадъчно...
29.01.2011 21:42
29.01.2011 21:42
Невероятно запазени стенописи при цялото запустение наоколо... а и за първи път чувам подобно име на манастир. Де да бяхме всички като дядо Добри-дарителя, щяхме да пазим светините си и да знаем много повече за миналото си...
Любопитно ми е каква е онази магнитна аномалия, напомня за наличие на железни руди или... нещо огромно и метално дълбоко под земята, както се говори за Странджа. ;)
цитирайЛюбопитно ми е каква е онази магнитна аномалия, напомня за наличие на железни руди или... нещо огромно и метално дълбоко под земята, както се говори за Странджа. ;)
Търсене
Най-четени
1. radostinalassa
2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. zahariada
5. mt46
6. varg1
7. planinitenabulgaria
8. iw69
9. mimogarcia
10. getmans1
11. noshkov
12. forexninja
13. rosiela
14. kvg55
2. ivandimitrovbets
3. wonder
4. zahariada
5. mt46
6. varg1
7. planinitenabulgaria
8. iw69
9. mimogarcia
10. getmans1
11. noshkov
12. forexninja
13. rosiela
14. kvg55
Най-популярни
Най-активни
1. mimogarcia
2. sarang
3. radostinalassa
4. djani
5. no1name
6. panazea
7. iw69
8. rosiela
9. deathmetalverses
10. dominos
2. sarang
3. radostinalassa
4. djani
5. no1name
6. panazea
7. iw69
8. rosiela
9. deathmetalverses
10. dominos
За този блог

Гласове: 8322