
Прочетен: 1330 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 26.07.2014 08:47

Напускахме Славянск през нощта. Настроението на всички - и опълченци, и командири, беше толкова пършиво, че повече нямаше накъде.
Юрий Юрченко
НИЕ ЩЕ СЕ ВЪРНЕМ!
(„Новороссия“, №6, 18 юли 2014)
Така бяхме свикнали с мисълта, че Славянск е вторият Сталинград, толкова бяхме готови да се бием за всяка сграда и всеки камък, че самата мисъл да напуснем града така - нощем, без бой, без шум, да изоставим жителите, които вярват в нас, със станалата ми вече като родна баба, 84-годишната Л. Н., която утре не ще чуе условното ми почукване на вратата (обещах да й занеса вода), с красивите Настя и Лера, с които се уговорихме да се срещнем на кафе в центъра на града „... в деня на Петър и Павел, 12 юли, за да празнуваме Победата...“ - самата мисъл за напускане беше недопустима и светотатствена. Бяхме превърнали града в крепост - целият опасан с няколко слоя барикади от бетонни блокове, чували с пясък и автомобилни гуми.
Тъкмо тази сутрин, на един от крайните блок-постове гледах как опълченците старателно укрепяват позициите си, „зариваха“ се в земята, трупаха заграждения - и хората, останали в града, също виждаха всичко това. И тази увереност на опълченците, че няма да предадат града, готовността им да останат, за да победят или умрат, се предаваше и на жителите, придаваше им сили и вяра, че всичките им лишения, страданията, цялото им сегашно сюрреалистично съществуване - живот под постоянен обстрел, гибелта на съседи, роднини и деца, нощите в тъмните и тесни мазета, превърнали се изведнъж в „бомбоубежища“, дните на опашка за хуманитарна помощ, за вода, информационният глад, не са били напразни. Това мълчаливо обединение между мирните жители и защитниците на града, когато всички прекрасно съзнаваха, че за онези - „освободителите“ от хунтата, тук, в Славянск, няма „мирни жители“, а всички са „терористи и техни помощници“, и пълната липса на паника, а напротив - всеки знаеше мястото си, и майката по 24 часа в денонощието не излизаше от опълченската столова, готвейки храната често на свещи, без светлина и електричество, и тревожно се вслушваше в канонадата, за да разбере къде ще паднат снарядите на „укрите“, нима пак ще се стоварят върху многострадалната Семьоновка, където е синът й - опълченец - всички вярваха, че това не е напразно.
Бяхме уверени, че ще издържим, ще устоим...
А сега колоната - „камази“, товарни мерцедеси и „газели“, и всякаква друга техника, настръхнала с картечни и автоматни дума, започна да излиза от града с угасени фарове. Боях се да вдигна очи към тъмните прозорци и се утешавах с мисълта, че градът спи. Но разбирах, че дрънченето на желязо и тревожното боботене на двигателите (а от това, че този шум беше приглушен в рамките на възможното атмосферата на тревога и наближаваща беда още повече обгръщаше нощния град!) са разбудили всички в близките къщи и хората гледат, без да вярват на очите си, из-зад щори и перденца как опълченците скришом напускат града.
Аз мислех за неотдавнашната си статия с непростимото, както ми се струваше сега, многообещаващо заглавие „Славянск се приготвя за плътна обсада“. И съвсем вече, особено в онази нощ, нелепият й финал: „Да, Славянск се намира в оперативно обкръжение. Стратегическите канали за доставка на оръжие и продоволствие са изгубени. Да, проблемите са много. Но Славянск е готов за отбрана“.
Е, - питах се със злоба и омраза към самия себе си, - къде си сега, с твоята обещана „отбрана“? Как ще живееш, как ще гледаш тези хора - после, в очите? И въобще за тях ще има ли „после“?
Мислех си утрешния Славянск, който се събужда с празните казарми и празните барикади, и нищо не разбирах. По-точно, не исках да разбирам.
Разбирах, че „Първият“ е прав. С главата си разбирах. Но сърцето... Сърцето не можеше да побере цялата стратегическа мъдрост на този план. Лицата на жените, децата и старците от Славянск, техните очи, пълни с недоумение и мълчалив упрек, ми пречеха да видя цялата безпогрешност на този замисъл, скриваха виртуозността на маньовъра.
Всички знаеха, че армията на Стрелков е готова да умре в битката за Славянск. При съотношението на силите в онзи момент тези 1500 спартанци бяха обречени на героична смърт. И такъв изход устройваше, ако не всички, то мнозина - и не само в Киев.
Но такъв финал не устройваше командващия тази армия, който нямаше право да погуби тук, в това малко руско градче (вече отбелязано на картите на киевските военачалници като голямо празно място) опълченците, които му бяха поверили живота си - и така, практически, да сложи точка на битката за Новорусия.
И внезапно, за пръв път живота си, разбрах, усетих какво са можели да чувстват хората, войниците, които са напускали, в съответствие с решението на Кутузов, Москва през 1812 г. С каква тежест на сърце са излизали от града, как са се заставяли да се подчинят на заповедта и да повярват в своя Главнокомандващ. Може би, сравнението ми не е много тактично, не и съвсем справедливо от историческа гледна точка - но за мен, в онази нощ - пък и досега, Славянск беше и е не по-малко значим от Москва. Кой знае, ако това малко градче не се казваше така - „Славянск“, може би и аз нямаше са съм тук. Твърде много неща - и исторически, и етимологически, се срещат и преплитат в това название.
«Славянск“ - как много в этом звуке
Для сердца русского сплелось!“.
За моето сърце - със сигурност...
... Ние излязохме от обкръжението практически без загуби. „Практически“ - това е стара, немного хитра уловка, която означава „почти“. Тоест, загуби имаше. Спасението на „армията на Стрелков“ почти без загуби беше заплатено с живота на два екипажа от бронегрупата на славянския гарнизон. Те спокойно можеха да следват колоната, без да си създават „проблеми“ - но в този случай блок-постът на хунтата, който контролираше този участък от пътя, щеше непременно да забележи разтеглената колона (в която, освен самите опълченци, имаше и много членове на семействата им) и да открие огън по нея. Бойците взеха решението самостоятелно - и атакуваха блок-поста. Завърза се бой, вниманието на противника се съсредоточи върху бронегрупата; шумът и грохотът на тази схватка заглушиха шума от движещата се колона, неизбежен при такова количество транспорт и военна техника.
Резултатът беше, че основната колона излезе без загуби.
Повечето опълченци от бронегрупата, която предизвика удара върху себе си, загинаха. Заедно с бойците героично загина и единствената девойка сред тях, Ксения Чернова, оператор-мерач на БМД-2.
... Сега всеки ден от Славянск в Донецк пристигат бежанци. И досега оттам, всеки ден, излизат с боеве наши другари, опълченци. Те разказват какво става в изоставения от нас град, за зверствата на „освободителите“...
И това също са наши загуби, с които заплатихме (и продължаваме да плащаме) извеждането на армията от обкръжението.
Аз разпитвам всички, които идват оттам, за жените от нашата войнишка столова в Славянск. Вече седмица измина, откакто разбрах, че са ги разстреляли. Тази информация, за разстрела им, с подробности, ми я потвърждават всеки ден хората, които пристигат.
Но аз не вярвам.
Не искам да вярвам.
Виждам лицата на тези момичета, млади и не толкова.
Виждам очите и чувам гласа на изморената немлада жена, една от тях (кафето, където се помещаваше столовата, се наричаше „Илюзия“), когато тя на въпроса ми: „Изморихте ли се?“, отговори: „Не. Всичко е нормално“, след което ме погледна и добави: „На вас ви е по-трудно“.
И виждам момичето, което сипваше храната, с нея някак още отначало се сприятелихме. Последната вечер в Славянск (нямаше ток, горяха свещи, столовата вече затваряше) тя попита:
- Какво ще стане?
А аз не можех, нямах право да ѝ кажа, че тази нощ си отиваме. Мислех, че ще им кажат (в нужния момент) онези, на които бяха подчинени. Затова само мълчах и я гледах.
И тя внезапно се притисна към мен и ме прегърна. Беше разбрала...
Постояхме така и, без да кажа нищо повече, си отидох.
Защо те, тези момичета от „Илюзия“, решиха да останат? Дом, семейство? Не зная.
Само ги виждам, отново и отново, и все разпитвам хората, които пристигат оттам, и все се надявам, че тази информация поне веднъж няма да се потвърди...
В нощта на отстъплението, и целия следващ ден през сълзи си повтарях стиховете на Константин Симонов, написани през 1941-ва:
"Как да обясним, че отстъпваме без бой?
Но почувства мъката ни и, без да е заплакала,
бабичката рече: „Мили мои,
вървете - а пък ние ще ви чакаме!“ "
Ние ще се върнем.
Превод: Л. Чолаков
Този превод е обект на авторско право.
Препубликуването му, изцяло или отчасти, е разрешено
САМО С ПОСОЧВАНЕ НА ПРЕВОДАЧА И ЛИНК КЪМ ПРЕВОДА.
http://lyubomircholakov.blog.bg/politika/2014/07/24/kak-napuskahme-slaviansk-informaciia-ot-centyra-na-sybitiiat.1283649
За пропагандната латерна, папагалите и п...
© Докато е жив Путин, телевизионните бър...
Победата на светата Христова Църква над ...
Хонорариум хуманум ест..................
2. radostinalassa
3. mt46
4. stela50
5. sparotok
6. kvg55
7. planinitenabulgaria
8. leonleonovpom2
9. getmans1
10. furiika
11. ka4ak
12. deathmetalverses
13. wonder
14. grigorsimov
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. bojil
8. dobrota
9. milena6
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. lamb
4. hadjito
5. iw69
6. metaloobrabotka
7. kvg55
8. iva971
9. klklkl
10. savaarhimandrit
