Христос изпратил великия светец Нектарий Егински да отслужи литургия в планинско село …
Вече ни беше известно, че свети Нектарий го почитат в Гърция като велик чудотворец, и даже имат пословица за него: ”Няма нищо неизлечимо за свети Нектарий”. Много чудеса ни разказаха за светеца нашите гостоприемни домакини от православния център „Солун”, а некои неща вече бяхме чули. Но ние чакахме да се изпълни предчувствието ни, че има още нещо не разказано и не описано. И в отговор на мълчаливата ни молитва, сестрата /монахиня/ отстави каната с кафе и седна до нас на потъмнялата, полирана от расата на монахините, пейка, на която вероятно е присядвал и самият светител Нектарий, и започна бавно да разказва.
- Преди неколко години жителите на едно от планинските села на остров Егина останали без свещеник, - сестрата направи дълга пауза и пое дълбоко въздух, като че се готвеше да изкачва невидима височина. – Времето си вървело, а нов свещеник все не назначавали. Накрая започнали Великите пости и селяните се разълнували. В Гърция, първата и последната седмица на Светата Четирдесетница, предприятията и училищата спират работа, и Гърция се моли. Навсякъде знамената се спускат в траур за разпънатия Христос и хората ежедневно стоят на дългите Великопостни служби, ходят в кръстоносни шествия из цялата околност, пазят строг пост, без елей /зехтин/, а мнозина и въобще не вкусват храна. И да останат в такова време без свещеник, за посетителите на църквата е нещо немислимо.
И като се посъветвали селяните решили да напишат молба до управляващия епархията архиерей. "Свети Владико, - молели жителите на селото, - пратете ни свещенник, макар и само за Страстната седмица и за Великден. За да можем достойно да с приготвим, да се покаем, да се помолим и радостно, заедно с целия свят да посрещнем Светлото Христово Възкресение. Не ни оставяйте сиротни, Свети Владико, и не забравяйте за нашата скърб. Изпратете ни свещеник, когото благослови Ваше Високо-преосвещенство".
Епископът прочел писмото и на близкото епархиално събрание, заедно с другите въпроси огласил молбата на миряните от Егинското селище: "Който може, нека отиде в това село?" Но всеки от присъствалите се оправдавал със заетостта си и излагал причини, поради които няма да може да отиде. После събранието минало на други въпроси и писмото на планинците било затрупано с други документи. И забравили за него, поради многото грижи и приготовления за приближаващия Великден.
Накрая настанал Великият Ден на Възкресението Христово, който в Гръция се посреща извънредно празнично и тържествено от всички. Православието е официална религия в Гърция, а там това е и държавен празник, който се празнува не само от църковната, но и от цялата правителствена йерархия.
Минала първата празнична седмица, епархиалните служители се върнали на работните си места и скоро архиереят открил на масата си ново писмо от планинското село. "Свети Владико! - писали селяните. – Нямаме думи да изразим цялата наша сърдечна признателност за Вашето пастирско съучастие и помощ към нашия приход. Вечно ще благодарим на Бога и на Вас, Свети Владико, за благоговейния свещенник, когото ни изпратихте, за да посрещнем Великден. Никога не ни се беше случвало да се молим с такъв благодатен и смирен слуга Божий..."
Затова, първото следващо епархийско събрание, архиереят започнал с въпроса: "Кой от свещенците е ходил в селото, от което на предишното събрание четохме писмо?" Всички мълчали и никой не се обадил. Настанало голямо недоумение и горещо любопитство овладяло свещенството. След неколко дни по каменист планински път на остров Егина се вдигали кълбета прах, защото към загадъчното село пътувал архиерейският кортеж. И за първ път в живота на това забутано село пристигал Владка с пищната си свита. Селяните ги посрещали с великденски колачи, с ракия и цветя, в пълен състав, от старо до младо, и тържествено ги завели до неголемия старинен храм.
Всичките гръцки свещеници се считат за държавни служители и всеки е дължен да оставя запис в специален църковен дневник, даже и да служи в храма само веднъж. Архиепископът почел най-почитаната храмова икона и веднага отишъл в олтара. И през отворените Царски Врата всички видели, как той взел дневника и се приближил до високия тесен прозорец. Прелистил набързо страниците и прокарал показалеца си по последния ред. "Нектарий, Митрополит Пентаполский" – било написано там, с красив почерк. Владиката изпуснал дневника и паднал на колене, там, където стоял.
Вестта за великото чудо, като гръм небесен поразила всички стощи в храма. Дългата звънтяща тишина била прекъсната от вълна емоционални възгласи. Хората падали на колене, въздигали ръце нагоре, прегръщали се, ридаели и гръмко благодарили на Бога и на свети Нектарий. И чак тогава всеки от присъстващите започнал да разбира, какво се е случило. Господ Вседържител чул въздишките на верните Си овце, оставени в тъга, в далчното малко селце, под върха на планината и им изпратил велик пастир от Царството Небесно.
Свети Нектарий
Владиката, поради земната си немощ забравил за повереното му малко стадо, но Владиката на Небето и Земята не го забравил. И сега те вече знаели, какво е това - момент на Истината. Цялата седмица свети Нектарий /починал 1920 година/ бил телом заедно с простодушните пастири и семмействата им, служил в храма, водил ги в Къстните шествия, възгласял в нощните тържествени траурни шествия, епитафии от Гроба Господен, пеел с тях химни и молитви, утешавал и поучавал. Никога и от никого те не били слушали такива слова за Бога. Изглеждало, сякаш този старичък духовен учител, с мек глас, лично Го познавал /Бога/.
И чак сега народът разбрал, защо през цялото това време, неземна радост перепълвала сърцата им. Защо сълзите на покаяние и умиление текли като реки, и никой от тях не се въздържал и не се притеснявал. Защо не им се е яло и не им се спало, а само им се искало да се молят с този дивен и добродушен отец. Иконата на светеца Нектарий била в храма им на видно място, но никой от тях не го познал. Това Господ го е скрил от тях.
Христос изпратил светителя Нектарий да посрещне Великден с пастирите, не само за това, че месността е била в ”района на неговата отговорност”. Има си за това и други причини...
/Но за „другите причини”, т.е. за гоненията, оклеветяванията, наказанията и униженията на които е бил подлаган почти през целия си земен живот Митрополит Нектарий, както и за добротата и смирението му, и за заслужената, с търпението, добротата и делата му, народна любов, - четете продължението, в оригиналната публикация, на руски:
http://3rm.info/religion/56427-pashalnoe-chudo-ellady.html
Превод - извадка, Григор Симов
Нашите историци и съвременна Северна Мак...
Как Путин разори САЩ
2. getmans1
3. budha2
4. reporter
5. gikotev
6. zahariada
7. planinitenabulgaria
8. bogolubie
9. bosia
10. samvoin
11. kvg55
12. gothic
13. bven
14. 1997
2. katan
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. donkatoneva
2. sarang
3. lamb
4. iskra1304
5. mimogarcia
6. djani
7. hadjito
8. webcrem
9. petgrig
10. helianastoichkova