Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.05.2024 22:19 - ДОКУМЕНТАЛНО СВИДЕТЕЛСТВО ОТ ЗОГРАФСКИЯ МАНАСТИР ЗА БЪЛГАРСКИ МОНАСИ ОТ ЧЕТВЪРТИ ВЕК!
Автор: grigorsimov Категория: Политика   
Прочетен: 1051 Коментари: 3 Гласове:
1

Последна промяна: 29.05.2024 00:15

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Писмена извадка от видео, публикувано преди 4 години:

В житието на свети Александър, живял четвърти век, вече се говори за българите, като народ... Там се споменава, че българите имали собствен християнски манастир, неколко века преди официалното ни покръстване!

Това направило силно впечатление на йеромонах Юстин, от Зографския манастир в Атон.

Той обаче, повече се изненадал, когато в новобългарския превод на житието на свети Александър, тази информация липсвала.

 

Следват думите на йеромонах Юстин:

В неговото (на свети Александър) житие пише, че когато той се установил в град Ефес, след като обикалял на много места, около него се събрали до 400 монаси, които били от 9 народности. Не ми направи толкова впечатление, когато прочетох, че като споменава различните народности, споменава и болгари. Но ми направи впечатление, когато четеха житието на трапезата. Понеже докато ние се храним на трапезата, има установен брат – четец, който чете житието на дневния светия или духовни поучения.

Та когато дойде за пореден път паметта на свети Алектандър и я четоха на трапезата, тогава ми направи впечатление, че в новобългарския превод, на житията на свети Димитър Ростовски, които са обширните жития, където е и пълното житие на свети Александър, освен всичките други народности, които се изброяват, се пропускат, точно българите.

Интересното е, че той е живял в края н четвърти и началото на пети век, а нали, дали поради слабо образование или наивно гледане към историята, но като се каже за България и българи, има една една дата 681 година. И едва ли не, с възникването на държавата бил възникнал и българският народ?!

...Върнах се пак към житието на църковно славянски, в книгата Пролог, която ежедневно се чете при нас в богослуженията. Това са кратки жития на светиите, на дневния светия или духовни поучения, или по-пространни.

Свети Александър починал 420 година, което означава, че не смо българи, но е имало и цял български манастир. Което оначава, първо, че българите са съществували като народност, и второ, че са били просветени с Православната Вяра.

И в резултат на това, около свети Александър се събрали българи, които станали монаси. И понеже се затруднявали, на какъв език да се извършва богослужението, той казал на всеки един (от другите народности), да си построят свой манастир и да си служат на своя език, което те и направили наоколо, още преди да е имало Кирило-Методиева азбука!...

.............................................


Писмена извадка от следното видео, публикувано преди 4 години:




АТОН-МОНАШЕСКИ ЖИВОТ В ЗОГРАФСКИЯ МАНАСТИР

 

https://www.youtube.com/watch?v=UPWThvQMNWk 





image

image

image
 

 




Гласувай:
1



1. krumbelosvet - фундаментално
29.05.2024 06:29
но
няма кой С Е Г А да обърне внмание на тоя фундаментален факт.
А се знае, че Кубрат е християнин...
цитирай
2. samvoin - Не само. . . Четете Ганчо Ценов, а и ...
31.05.2024 20:02
Не само... Четете Ганчо Ценов, а и самата "История" на Паисий, която стигам до извода, че мнозина които я споменават с назидание не са я и отваряли, дори може би в окастрения и новоиздаван вид и там ще разберете доста... Колко ни е измятана историята.
Там няма никакви аспаруси, нашествия от Дунав, 681-а, само да вметна... Нито юрти, тангри и прочие...
цитирай
3. samvoin - Няма и Ханове и Канове. . . Паисий ...
31.05.2024 20:03
Няма и Ханове и Канове...
Паисий говори за Царе и Князе, Ценов за КАНАС ЮБИГИЙ, което уравнява с КНЯЗ ВЕЛИКИЙ ИЛИ ОБОГИЙ - ОТ БОГА...
Аз мисля, че е по-правилно да преравним титлата до Крал...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: grigorsimov
Категория: Политика
Прочетен: 29222100
Постинги: 4401
Коментари: 7815
Гласове: 8281
Архив
Календар
«  Март, 2025  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31